Bina güçlendirme işlemi hasarsız yapı elemanları veya mevcut yapı sistemlerinin kusurlu yapı elemanlarının oluşturmuş olduğu hasarların giderilmesi ve güçlendirilmesinde yapılan onarım, tadilat ve güçlülük iyileştirme süreçlerini kapsayan bir işlemler bütünüdür.

Bizler Pars Bina Güçlendirme olarak sizlere bu bina güçlendirme hizmetleri konusunda gerekli olan profesyonel hizmeti veren kurumlardan birisiyiz. Sektörde bu hizmeti veren birçok farklı kurum olsa da her kurum hizmet işleyiş prosedürü, kalite standartları ve fiyatlama politikaları bakımından farklılıklar göstermektedir.

Bina güçlendirme işlemleri belirli bir planlama ve bu planlanan programın adım adım uygulanması ile sonuç elde edilir. Ancak bu planlı ve programlı yapılan süreç alanında uzman kişilerce ve de profesyonel cihazlar yardımı ile sağlanmalıdır.

Tecrübesiz ve profesyonellik dışı verilen bir güçlendirme işlemi binanın temel yapısını güçlendirmek yerine zayıflatıcı etki de gösterebilmektedir. İşte bu yüzden sadece yurt içi değil yurt dışında da bu konuda gerekli çözüm ortaklıkları yürüten bir kurum olarak bizleri tercih edebilirsiniz.

Bina Güçlendirme işlemi öncelikle spesifik bir güçlendirme inşası yapabilmek adına detaylı ve özenli bir analizi gerektirir. Çünkü her binanın yapılışı esnasında kullanılan malzeme kalitelisi, malzeme miktarı, işçilik düzeyi, bulunduğu zemin, dış etkenler gibi birçok nedene bağlı olarak güçlülük ya da zayıflık durumu değişiklik göstermektedir.

Bu neden ile gerekli binaya özgün değerlendirme prosedürleri Pars Bina Güçlendirme olarak tarafımızda yapılmakta, yönetmeliklere göre eksiklikleri belirlenerek bu onarım ve güçlendirme sürecine geçilmektedir.

Bu değerlendirme süreci sonrasında gerekli olan analizler incelenerek farklı bina güçlendirme metotlarından sizlerin binasına en uygun olan yöntem seçilerek gerekli güçlendirme sürecine başlanır.

Eğer sizlerin de eski, hasar görmüş, deprem riski açısından yüksek risk içeren bir bölgede eviniz var Pars Bina Güçlendirme olarak bizlerle iletişime geçip, hizmet talep edebilirsiniz.

Bina Güçlendirme işlemi Neden Gereklidir?

Öncelikle biz insanlar için barınmak büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden evlerimiz bizler için değerli ve korunaklı olmalıdır. Korunaklı olması ve güvenilirliğin yüksek olması içinde bu yaşam alanlarının sağlam ve dayanıklı yapılar olması önemlidir.

Bizler Pars Yapı Güçlendirme olarak sizlere vermiş olduğumuz bu bina güçlendirme hizmetlerinde sizlerin konfor ve can güvenliğini maksimum seviyede tutmakta, gerekli olan hizmeti sizlere aktarmaktayız.

Ülkemiz zemin ve toprak yapısı olarak deprem riski içermesi, özellikle yoğun yerleşimlerin bulunduğu ve bizimde hizmet verdiğimiz il olarak İstanbul gibi bir megakentte bu riskin daha yüksek olması nedeni ile olası bir doğal afette bu hasarlar daha fazla maddi ve manevi yüke yol açacaktır. İşte bunun oluşmaması ve sizlerin güvenilir koşullar altında hayatınızı idame ettirmeniz için bina güçlendirme işlemi yapılması büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Bir diğer bina güçlendirme işlemi yapılmasında etken olarak çarpık kentleşmeler neden olmaktadır. Yaşam standartlarının düşük oluğu dönemlerde ve kesimlerde plansız, gerekli olan araştırmalar yapılmadan yapılmış olan binalar risk yüzdesi daha yüksek olan binalardır.

Bu binaların boşaltılıp doğru bir şehir planlaması şeklinde yeni inşa edilmesi gereklidir. Ancak bunun çok kısa bir sürede gerçekleşmesi mümkün olmadığı için bu süreçte gerekli bina güçlendirme işlemleri yapılarak sizlerin can güvenliği koruma altına alınmalıdır. Profesyonel bir hizmet anlayışı ile sizlere ulaştırmış olduğumuz bu hizmetleri sizlerde Pars Bina Güçlendirme olarak bizlerden alabilirsiniz.

Bina Güçlendirme İşlemi Esnasında Karşılaşılan Durumlar Nelerdir?

Öncelikle bina güçlendirme işlemi için gerekli bir analiz ve test süreci bulunmaktadır. Bu sürecin sona ermesi ardından binanız eğer risk altında ve onarılması gerekiyor ise bu süreç başlatılır. Ancak sonuç itibari ile risk taşıması ve onarım yapılması nedeninden kaynaklı olarak bu ortamların kullanılmaması gereklidir.

Birçok bireyde bu duruma hazırlıksız bir şekilde yakalandığı için itiraz etmekte ve yaptırmak istememektedir. Ancak bu süreç daha riskli bir durumu beraberinde getirmektedir. Bizler sizlere vermiş olduğumuz bu bina güçlendirme sürecini hizmet başlangıcı öncesinde detaylı bir şekilde sizlere aktarmakta, sizlerin süreç esnasında sürprizler ile karşılaşmanızı önlemekteyiz.

Bir diğer husus ise her binanın yapı özellikleri birbirine göre farklılıklar içermektedir. Bu yüzden bir binada uygulamış olduğumuz bir hizmet başka bir binada daha farklı bir süreci bizlere getirmektedir. Kurum olarak yapmış olduğumuz hizmetin her adımını özenli bir şekilde ilerletmekte, karşılaşılan olumlu ve olumsuz durumları doğru şekilde değerlendirmekteyiz.

Bina Güçlendirme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bu binanın yapısal olarak güçlendirilebilmesi için uygulanan işlemler esnasında bina boşaltılmakta, işlem aceleye getirilmeden özenli ve dikkatli bir şekilde ilerletilmektedir. Müşterilerimiz tarafından da bu süreç yaşamlarında belirli bir süre aksaklıklara ve düzen bozulmalarına yol açtığı için yapılan güçlendirme süreci merak edilen bir durum haline gelmektedir.

Ancak bu uygulanan bina güçlendirme işlemi her bina yapısı için farklılık içermesinden dolayı süreç net olarak belirlenememektedir. Yapılacak olan betonarme güçlendirme, çelik güçlendirme, karbon lifi güçlendirme ve bunlar içerisindeki özel güçlendirmeler sürecin kısalıp uzamasında etkili olmaktadır.

Genel olarak düşünüldüğündü çok kapsamlı güçlendirme işlemi gerektirmeyen yerler 1-2 ay gibi sürede tamamlanırken, tamamen kolon, kiriş, cephe ve diğer alanlarda uygulanacak olan bina güçlendirme işlemlerinde ise 3-4 ay gibi bir süreci bulabilmektedir. Sizlerin de bu konuda profesyonel bir hizmete gereksiniminiz var ise Pars Bina Güçlendirme olarak bizlerle iletişime geçebilir, hizmet taleplerinizi iletebilirsiniz.