Bina güçlendirmeye mi ihtiyacınız var? Lütfen bu yazıyı sonuna kadar okuyunuz, sormak istediğiniz tüm soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Hızlı Bilgi Almak İçin Numaraya Tıklayarak Arayın: 0537 785 81 60

İnsan hayatında en temel ihtiyaçlardan birisi güvenliktir. İnsan, kendini güvende hissetmediği zaman diğer sahip olduklarının hemen hiçbir kıymeti yoktur.Bina Güçlendirme

Güvenle en çok ihtiyaç duyulan alanların başında da binalar gelir. Çünkü günümüzde hem temel yaşam alanları hem de çalışma ortamları binalardır. Fakat ülkemizin geçmişte yaşadığı deprem deneyimleri de göstermiştir ki çoğu binada güvenlik sorunu vardır.

Bu da orta şiddette bir depremde dahi binlerce can kaybıyla neticelenebilmektedir. Ülkemizinim her yerindeki binalar düşünüldüğünde bütün binaların yıkılıp yeniden yapılabilmesi imkansızdır.

Bunun daha farklı yöntemlere başvurularak gerçekleştirilmesi daha avantajlıdır. İşte bina güçlendirme bunlardan en sağlıklısıdır.

Bina güçlendirme çalışmaları oldukça etkili sonuçlar vermekte, işin uzmanlarınca yapıldığı taktirde uzun yıllar güvenle oturulabilecek evler, iş yerleri ortaya çıkarılmaktadır.

Firmamız bu alanda yıllardır yüzlerce projeyi başarıyla tamamlamış, her geçen gün daha fazlasını yapmaya devam etmektedir.

Herkesin okumayı sevmeye bildiğini anlayışla karşılıyoruz bu yüzden direkt uzmanından bina güçlendirme veya danışmanlık fiyatları hakkında bilgi alınız 0216 375 34 34

Bina Güçlendirme Nedir?

Bina güçlendirme, ”zamanında inşa edilmiş yapıların bir süre sonra deprem, rüzgar veya herhangi başka bir sebepten dolayı zarar görmesini önlemek amacıyla gerçekleştirilen çalışmalardır”. Binalarda çoğu zaman yaşına bağlı olarak çeşitli parçalarda yıpranmalar, çürümeler, hasar görmeler olabilir. Nedeni her şeyin olduğu gibi binaların, inşaatların da bir ömrü olmasıdır.

Bina Güçlendirme Nedir

Fakat ülkemizde maalesef tadilat, onarım çoğu zaman sadece evlerin içerisinde, tezgahlarında, dolaplarında, kullanım eşyalarında yapılıyor. Böylece yapıların kalitesinin arttırıldığı düşünülüyor. Oysa asıl önemli olan binaların taşıyıcıları, bel kemiği tabir edilen kolonlarının, kirişlerin, duvarların, temellerin sağlam olmasıdır. Bu yüzden de belli bir yaşın üzerindeki binalarda bina güçlendirme çalışmaları yapılarak kalitesinin arttırılması gerekir.

Binalarda güçlendirme çalışmalarına sadece yaşından dolayı gerek duyulmaz. Küçük çaplı depremler, temel kayması, toprak kayması gibi etkenler, çevredeki inşaat, yol, kanalizasyon çalışmaları gibi etkenlerden dolayı da binaların temel birimleri zarar görebilir.

Bu tür zararlar en yeni binalarda dahi oluşabilir. Aynı şekilde buralarda da vakit kaybetmeden bina güçlendirme çalışmalarının yapılması gerekir. Yapılan tadilat çalışmalarıyla binalar depreme dayanıklı, daha uzun ömürlü, kullanmaya uygun hale gelir.

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Bina güçlendirme çalışmalarında bir plan dahilinde hareket edilir. Öncelikle binada inceleme yapılır. Binanın proje temeline uygun yapılıp yapılmadığı tespit edilir. Ardından binadan beton numunesi alınır.

Bina Kolon Güçlendirme

Binanın farklı alanlarındaki demir donatılarından da kesitler alınır. Firmamız bu işlemleri yaparken binaların en hayati olan yerleri baz almakta, en doğru yerlerden numuneler alarak binanın sağlığını tam olarak tespit etmeye çalışmaktadır. Numunelerin alınmasından sonra belli programlar dahilinde testler uygulanır.

Örneğin olmazsa olmaz testlerden bir tanesi deprem dayanıklı testidir. Bu testte farklı deprem şiddeti uygulamaları ile betonun dayanıklılığı tespiti yapılır.

Demir numunelerde taşıyıcılık testi uygulanır. Korozyona uğrayıp uğramadığı, ne kadar ağırlığı, daha ne kadar taşıyabileceği gibi testlerden geçirilir. Özel laboratuvar ortamlarında ve geliş teknolojik cihazlarda yapılan testlerin sonucu, uzman bir ekip tarafından ne tür Bina Güçlendirme çalışmalarının hayata geçirileceğine karar verilir.

Bina Güçlendirme

Yapılarda hangi bina güçlendirme çalışmalarının, nerelerde, hangi seviyede uygulanacağını uzman bir ekip kararlaştırır. Ortaya bir proje çıkarılır ve uygulamaya geçirilir. Bina güçlendirme çalışmaları yapılırken adeta yeni bir bina inşa ediyor muşçasına hummalı çalışmalar yapılır.

Bu noktada unutulmaması gereken, bina güçlendirme çalışmalarında kesinlikle yetkili ve tecrübeli bir ekibin görev yapması gerektiğidir. Aksi taktirde yapılacak en ufak bir hata, yapısal sorunlara neden olup binalarınızı daha da tehlikeli hale getirebilir.

Bina Güçlendirme Firması Pars

Pars bina güçlendirme olarak bizler yaklaşık 40 yıldır inşaat sektörünün içerisinde bulunuyoruz. Bugüne kadar birbirinden farklı 500’ün üzerinde bina güçlendirme projesine imza attık. Projelerimiz arasında çok küçük çaplı yapılar da bulunuyordu, devasa oteller, alışveriş merkezleri de bulunuyordu.

Bina Güçlendirme

Her biri alanında eğitimli, deneyimli, tecrübeli, işine saygı duyan, birbiriyle uyum içinde çalışan ekibimiz ile bütün projelerimizin altından alnımızın akıyla çıkmayı başardık. Yaptığımız işlerin sorumluluğunu bildiğimiz için hiçbir zaman disiplini elden bırakmıyor, özveriyle çalışıyoruz.

Çünkü biliyoruz ki, hizmetlerimiz doğrudan can ve mal güvenliğini etkilemekte, yapılacak en ufak bir hata, insan hayatına mal olabilmekte. Bu yüzden de üstlendiğimiz projelerimizde en modern makineleri kullanıyoruz. En gelişmiş laboratuvarlarda testlerimizi yapıyoruz. Binalarımızın karşılaşılması muhtemel en zor şartlara dayanıklı olabilmesini esas alıyoruz.

Pars bina güçlendirme olarak işlerimizi en güvenli, en sağlam ve en hızlı şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bizimle iletişime geçtiğinizde uzman ekibimizi binalarınızda incelemeye gönderiyor, sizin de nezaretinizde binalarınızın zayıf yanlarını belirliyoruz.

Testlerin de sonucunda yapılması gerekenler konusunda size detaylı bilgi veriyoruz. Benzer tarzda daha önce yaptığımız işler varsa onları da örnek olarak sunuyoruz. Maksimum seviyede teknik detayları sizlere aktararak aklınızdaki bütün soru işaretlerini ortadan kaldırıyoruz. Bir yol haritası çıkarıyor, yapılacakları adım adım belirliyor ve malzemeler temin edildikten sonra da Bina Güçlendirme işine başlıyoruz.

Başladığımız projenin ne kadar sürede sonlanacağı, projenin büyüklüğüne, yapının durumuna, uygulanacak işlemlerin miktarına göre değişir. Elbette işverenimizin malzeme temininde göstereceği hassasiyet de projemizin süresine etki eder.

Firmamız birden fazla şantiyede aktif çalışmakta ve gerek kapasitesi gerekse tecrübesi ile esnek çalışma takvimi oluşturabilmektedir. Bu sayede gerekirse bizler personellerimizi farklı şantiyelere kaydırarak güvenlik ve kaliteden taviz vermeden işi hızlandırabiliyoruz.

Bina Güçlendirme Fiyatı Ne Kadar?

Bina güçlendirme fiyatı son derece değişkendir. Projeye göre fiyatlandırma değişmekte, binalarda yapılacak işlemler, binaların büyüklüğü, iş hacmi, iş süresi, çalışması gereken personel sayısı, binanın ulaşım imkânı, binadaki barınma olanakları, lojistik başta olmak üzere çok sayıda kriter Bina Güçlendirme fiyatı üzerinde etkilidir.

Bina güçlendirme fiyatları, çoğu kişinin hizmet alacağı zaman ilk dikkat ettiği hususlardan birisidir. Fakat fiyatı belirleyen etkenler önemlidir. Aksi taktirde inşaat sektöründe aynı işi çok farklı fiyatlara yapmak mümkündür.

Kalitesiz malzeme kullanımı, olması gerekenden az malzeme kullanımı, yapılması gerekenden az iş yapma, işçilik kalitesinden taviz verme gibi uygulamalarla tadilat masrafınızı çok daha ucuza getirebilirsiniz. Fakat bu, kısa süre içinde yeniden bir tadilat gereksinimi ortaya çıkarır.

Yapınız en ufak sarsıntıda dahi yıkılabilecek hale gelir. Bu yüzden de bina güçlendirme hizmeti almak için araştırma yaparken tek kriteriniz fiyat olmamalı. Firmalardan teklif alırken malzeme kalitesi, malzeme miktarı ve işçilik kalitesi önceliğiniz olmalıdır. Aksi taktirde hedeflediğiniz güvenlik seviyesini elde edemezsiniz.

Bina Güçlendirme Maliyeti

Bina güçlendirme maliyeti üzerinde uygulanacak olan bina güçlendirme yöntemi de etkilidir. Çünkü bu alanda yapılabilecek uygulamalar, inşaat sektöründeki teknolojik gelişmelerin de etkisiyle oldukça fazlalaşmış, çok geniş bir seçenek ortaya çıkmıştır.

Güçlendirme uygulamalarında çelik, beton, karbon fiber gibi malzemeler kullanılır. Daha çok kolan güçlendirme için tercih edilen bu malzemelerin her birinin artı ve eksileri vardır. Mesela betonarme sistemi ile yapılmış eski bir binadaki kolonda çelik bir malzeme kullanmak artı olurken bahsi geçen betonarmenin üzerine yeniden kaliteli bir betonla kaplama dezavantajlı bir işlem olabilir. Yine çelik, şekil verme bakımından dezavantaj oluşturabilir.

Karbon fiber bina güçlendirme işlemleri ise bina güçlendirme yönetmeliğine göre onaylanarak yapılması gerekir. Karbon ve reçine karışımı, elyaf bir malzeme olan karbon fiber, kolona sarılarak neredeyse çelikle eşdeğer bir güçlendirme sağlar.

Yine Bina Güçlendirme yöntemleri arasında en hızlı yapılabilenidir. Duvar ekimi ya da filiz ekimi adı verilen yöntem ise düşük maliyetlidir. Demirden ve çelikten örülerek oluşturulan bir Bina Güçlendirme yöntemidir. Duvar ekiminden sonra beton delme, mantolama, beton kesme, iç, dış cephe güçlendirme yöntemleri daha rahat uygulanabilir. Pars Bina Güçlendirme olarak binaların özelliklerine göre en fazla yaptığımız bina güçlendirme yöntemleri;

  • Kanat ekleme,
  • Mantolama veya gömlek geçirme,
  • Kolon mantolama,
  • Betonarme mantolama,
  • Epoksi enjeksiyonu,
  • Yeni ve eski betonları kaynaştırma,
  • Çelik mantolama

Binaların ihtiyaçlarına ve özelliklerine göre yapılacak bina güçlendirme yöntemleri de maliyet üzerinde etkilidir. Çünkü bunların her birisinin uygulanma süresi, işçilik maliyeti, malzeme maliyeti değişkendir. Yine inşaat sektöründe maliyet üzerinde en büyük etkenlerden birisi de malzeme maliyetidir.

Malzemelerin maliyetleri genel olarak kurla orantılıdır ve ülkemizdeki kur fiyatlarının çok değişken olması, Bina Güçlendirme maliyetlerinin de sürekli değişmesine neden olmaktadır.

Firma olarak hizmetlerimizde daima en yüksek kaliteyi hedefliyor, hayata geçiriyoruz. Fiyat tekliflerimizi de piyasa koşullarında en uygun şekilde veriyoruz. Dolayısıyla firmamızda en ekonomik bina güçlendirmeye sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bina Güçlendirme Kredisi

Bina Güçlendirme kredisi, eski binaların güçlendirilmesi için kullandırılmaktadır. Kredi kullanmak isteyen kişiler, öncelikle güçlendirilecek binada apartman kararı almalıdırlar. Aynı şekilde bu binalar için kentsel dönüşüm kapsamında güçlendirme kredisi de kullanılabilir.

Ayrıca binanıza ait deprem risk raporu da hazırlanmalıdır. Deprem risk raporunuz onaylandığı taktirde binanız için bina güçlendirme kredisi kullanabilirsiniz. Devlet faiz desteği de sağlıyor ve yüzde 4 oranında faiz desteğinden yararlanabiliyorsunuz. Azami 2 yıl ödemesiz olarak kullanabileceğiniz kredinin şu an için azami vade süresi de 10 yıldır.

Bina Güçlendirme kredisi, 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine dair maddeye göre kullandırılıyor. Kamuoyunca kentsel dönüşüm kanunu olarak da bilinen maddeye göre hem özel hem kamu bankaları kredi kullandırabiliyor. Hak sahipleri bazında destek sağlanacak kredi üst limiti de 50 bin TL olarak belirlenmiştir.

Bina Güçlendirme Yönetmeliği

Bina Güçlendirme yönetmeliği, kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak da biliniyor ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Yapıların Güçlendirilmesi hakkındaki kanunda detaylar açıklanmıştır. Buna göre bir binanın güçlendirmeye alınabilmesi için kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmalıdır. Aksi taktirde binanız için güçlendirme alamazsınız. Ya da kredi kullanamazsınız.

Fakat binanız hakkında yapı güçlendirme yapılması gerektiğine dair mahkeme kararı varsa bu durumda da güçlendirme yapılması zorunludur. Eğer binanız Bina Güçlendirme yönetmeliği esaslarına uyuyor ise kesinlikle binanızı güçlendirmeniz gerekiyor.

Yönetmelik çerçevesinde binasını güçlendirmeyen bina sahipleri, Yargıtay’ın emsal kararına göre yanlarında olacak inşaatlardan kaynaklı binalarında herhangi bir problem olursa hak iddia edemeyeceklerdir. Daha önce bütün sorumluluk inşatta iken, mevcut yönetmeliğe göre binanız hakkında güçlendirme yapılması gerektiğine dair karar var ve yaptırmamış iseniz hak iddia edemiyorsunuz.

Bina Güçlendirme Kanunu

Bina güçlendirme kanununa göre ilk aşama riskli yapı tespit yaptırmaktır. Tespitten sonra 15 gün içerisinde herhangi bir itiraz olmazsa bina, riskli yapı kategorisine girer. İtiraz yapılırsa bakanlığın belirleyeceği teknik heyet inceleme başlatır.

Riskli yapı raporu kesinleşince de bina sakinlerinden bir tanesinin başvurusuyla SPK lisansı olan değerlendirme şirketlerinden birisinin değerlendirme raporu alınır. Toplantıda mülkiyet sahiplerinin üçte ikisi hazırsa ve bunların beşte dördü onaylarsa Bina Güçlendirme kararı hayata geçirilir. Firmamızdan bütün bu detayları de öğrenebilir, süreci sağlıklı şekilde yürütebilirsiniz.