Bina güçlendirme hakkında Pars Güçlendirme ekibi olarak hazırladığımız bilgilendirici ve yol gösterici içeriklerin tamamını Blog sayfamızı ziyaret ederek inceleye bilirisniz.

Yaklaşık ekip olarak 5 aya yakın bir emek harcayarak bina güçlendirme nedir? Nasıl yapılır? Bina Güçlendirmek için izin nasıl alınır, nelere dikkat edilmelidir gibi pek çok sorunun cevabını sizlerle paylaştık.

Hızlı Bilgi Almak İçin Numaraya Tıklayarak Arayın: 537 785 81 60

Lütfen bu kısmı dikkatle okuyunuz…

Biz firma olarak işimizi ciddiyetle yapıyoruz… Yaptığımız işin can kurtardığını, milli servet kaybını engellediğine inanıyoruz.

Fakat, özellikle depremlerden sonra gelen aramaların %90’ı bizi hayal kırıklığına uğratıyor. 

Hala bir şeyleri anlamıyoruz, hala ülkemizin yaşadığı acılardan ders çıkartmıyoruz.

Biz arayanların büyük bölümü o kadar alakasız ve üzücü ki, izinsiz, statiği yapılmamış, kaçar göçer güçlendirme taleplerinden tutunda, hızla ve en ucuz ama sağlam olmayan şekilde güçlendirme yapmamızı isteyene kadar bizi hayal kırıklığına uğratan talepler bunlar.

Biz olması gerektiği gibi bina güçlendirmesi yapıyoruz.

Her depremden sonra 1 ay süren zaman zarfında günde 100’ün üzerinde aramaya cevap vermek zorunda kalıyoruz ve bu bize büyük zaman ve iş kaybına neden oluyor.

Zaman, iş kaybımızı  azaltmak ve daha kaliteli hizmet vermek için danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmanızı öneriyoruz.

10’a yakın ülkede yüzlerce projeye imza atmış firmamız size 3 alternatifle her zaman himzet etmek için mutluluk duyacaktır.

1. Danışmanlık Hizmeti

Bina güçlendirme danışmanlık hizmetimizde telefonla uzmanımız sizi her konuda bilgilendirir, bina güçlendirme nedir, nasıl olmalıdır, yasal izin nasıl alınır, nasıl güçlendirme yapılır, fiyatlandırma nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir? vb.

Telefonda danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için lütfen fiyat alın: 0216 375 34 34

2. Yerinde Bilgilendirme, Etüt, Süreç Takibi

Bina güçlendirme çalışmanıza firmamız bizzat katılır. Güçlendirme yapılacak yapı etüt edilir. Neler yapılması gerektiği anlatılır.

Bu hizmetimizde uzmanlarımızla yüz yüze görüşmeler yapılır, yasal izin alma, aşamasından güçlendirme işlemi başlayana kadarki süreci kapsar.

Etüt ve yüz yüze görüşme danışmanlık hizmetlerimiz için fiyat alın: 537 785 81 60

3. Proje, Durum Tespiti.

1. veya 2. aşamalardan sonra bina güçlendirme işleminiz firmamızla yapmaya karar verirseniz. Koşul, şart ve fiyatta anlaşmaya varılır ve Pars Güçlendirme güçlendirme sorumluğunu alır ve işe başlar.

4. İmalat ( Uygulama)

Yukarıda bahsettiğimiz bütün aşamaları bitirmişsinizdir. Yani güçlendirme projeniz hazırdır, gerekli yasal izinleri almışsınızdır ve artık başlama aşamasındasınızdır fakat yapacak firma arayışındasınız. Bu aşamada iletişim sayfasından veya whatsupptan projenizi gönderip fiyat teklifi isteyiniz.

Bina güçlendirme ve fiyatları hakkında daha fazla lütfen okumaya devam ediniz.

Bina güçlendirme, deprem bölgesinde olan ülkemizde hiçbir zaman gündemden düşmedi.

Özellikle bu yıl İstanbul başta olmak üzere farklı illerimizde düşük ölçeklerde depremlerin olması tartışmaları iyice alevlendirdi.

Biz bu tartışmaları bir kenara bırakarak bu yazımızda bina güçlendirme nedir? Nasıl ve niçin yapılmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir? Maliyeti nedir? sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Bina Güçlendirme Nedir? : İç, dış, doğal veya fiziki nedenlerden dolayı binanın temel, kolon, perde, duvar veya diğer bölümlerinde meydana ve can kaybına neden olabilecek hasarların giderilmesi ve binanın çökmesini engellemek için yapılan köklü tadilat ve tamiratlara bine güçlendirmesi denir.

Bina güçlendirme yapının hasar durumu, konu başta olmak üzere pek çok faktöre göre değişiklik arz eder. Örneğin, bina nereden darbe almış, temel mi hasar almış, kolun mu, yoksa binanın zemini mi oturuyor veya bina su mu alıyor. Binaya zarar veren bu faktör belirlendikten sonra binanın nasıl güçlendirileceğine karar verilir. Her bina için aynı güçlendirme yöntemdi doğru değildir.

Bina güçlendrime işlemi can kaybı yanında mal kaybını engelleye bilir. Ev eşyaları, eletroniş eşya, mobilya gibi diğer mal varlıklarının zarar görmesini engeleyebilir.

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, binaya hasar veren faktör belirlendikten sonra ekibimiz zemini etüt eder ve akabinde bir çalışanlar için can güvenliğini sağlayacak önlemlerin  alınmasıyla işe başlanır.

Örneğin binanın zemininin kaydığını varsayalım. Bu durumda binayı kurtarmak için farklı bir bina güçlendirme tekniği kullanmak zorundayız.

Resimde gördüğünüz gibi bir yapı güçlendirme çalışmamızda kaymakta olan zemine karşı güçlendirme yapıyoruz.

Bina Güçlendirme

Tüm öncü önlemler alındıktan sonra, kayan zemine  çelik hasir demir kullanılarak üzerinde püskürtme beton uygunladı ve zeminin kayması bu şekilde engellendi.

Daha sonrada da perde beton dökülerek 2 aşamalı güçlendirme gerçekleştirildi.

Bu güçlendirme modeli genelde villa, hastahane, okul, yamaçlarda ve yükseklerde olan binalar veya diğer yapılar için kullanılmaktadır.

 

Bina Güçlendirme

Bina Güçlendirme

Burada aynı şekilde kayan zemine farklı bir güçlendirme tekniği uygulandı. Taş duvar yapılarak zeminin kaymasına engel olduk.

Yukarıda belirttiğimiz gibi her bina güçlendirme çalışmasının kendine özgü farklılıkları vardır, çünkü sebep aynı olmaya bilir.

Bunun yanında kolon güçlendirme dediğimiz dar alandaki bina güçlendirme işlemi uygulanılmaktadır. Bu güçlendirme modelinin yukarıda gösterdiğimiz modelden farklı kolonların güçlendirilmesiyle binanın tamamının sağlamlaştırılması amacını taşır.

Kolon Bina Güçlendirme

Kolon Bina Güçlendirme

Kolon Güçlendirme

Kolon Güçlendirme

Yukarıdaki resimlerde gördüğünüz gibi, kolonları zarar gören binaya mevcut kolona hiçbir zarar vermeden ve binayı tehlikeye atmadan etrafına yeni kolonlar sararak eski kolonlarla bütünleştirildi.  Böylece binanın depremde yıkılma riski azaltıldı.

Bina Güçlendirme Niçin Yapılır?

Bina güçlendirme, her hangi bir nedenden dolayı binanın, temelinde, kolonlarında, perdelerinde, duvarlarında oluşan haraları tamiri ederek binanın yılıma riskini azaltmak için yapılır.

Buradaki en önemli amaç binanın mevcut durumunu düzelterek olası afetlerde can kaybını minimuma indirmeyi başarmak.

Bina Güçlendirmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Bina güçlendirme ciddi bir iştir. Sevdiklerinizin can ve mal güveliğini sağlamak istiyorsunuz bu yüzden bu işin kaderini güvenilir, referans verebilen, tecrübeli kişilere emanet etmelisiniz.

Pars güçlendirme bu konuda güvenilir çözüm ortağınız olmaya adaydır.

Şu hususlara azami derecede dikkat edilmelidir:

 • Temele yapılacak işlemler
 • Kolonlara yapılacak işlemler
 • Ne kadar demir işlenecek
 • Ne kadar beton dökülecek
 • Kolonların etrafı ne kadar büyüyecek
 • Kolonlarda etre mesafeleri
 • Kolonlarda etre sayısı
 • Kolonlarda etrelerin birbirine sarılması
 • Kolon filizlerinin aralıkları
 • Zemin su alıyorsa izolasyonunun yapılması
 • Binanın taşıyıcı kolonları yetmemesi durumunda perde kolonlarla takviye yapılması
 • Risk oranına göre çalışanların can güvenliği için gerekli görüldüğünde kolonların önceden çelik demirle sarılması
 • Gerekli görüldüğünde binanın boşaltılması
 • Demir ve beton numunelerinin alınması
 • Firmanın daha önce bu işi yapmış olması

Bina Güçlendirme Maliyeti Ne Kadar?

Yukarıda belirttiğimiz gibi bina güçlendirme işlemi pek çok faktöre göre değişmektedir. Buna bağlı olarak fiyatlarda değişir.

Fiyatı belirleyen en önemli unsurlar şunlardır:

 • Çalışma sahası
 • Hasar oranı
 • Kaç kolon
 • Temelin durumu ( Pabuç, Radya vs.)
 • Kat yüksekliği
 • Kullanılacak malzeme miktarı
 • Süre
 • İşçilik maliyeti
 • Bina güçlendirme esnasında veya sonrasında yapılacak tamiratlar ( su, elektrik, doğal gaz saatlerinin yer değişimi, sıva, duvar, perde beton vs.)
 • Temelde m2 oranı.
 • Kullanılacak malzemenin kalitesi

Bu unsurlara göre fiyat projeye özel belirlenir.

Pars güçlendirme mesleği babadan oğula geçen 35 yıldan fazla tecrübesi olan ve bunun yanında onlarca yıldır Türkiye ve Yurt dışında birlikte uyum içinde çalışan ekipten oluşmaktadır.

Biz işimizi tutkuyla yapmaktayız, ticari kaygılarımız yok.

Bunlardan dolayı sizin en güvenilir partneriniz olmaya talibiz.

Bina güçlendirme ile alakalı her türlü soru ve sorunlarınız için çekinmeden 0537.785.81.60 numaralı telefondan bize ulaşa bilirsiniz.