Binalar, can ve mal güvenliği için güçlü ve sağlam olması gereken yapılardır. Fakat ülkemizde maalesef sürekli bina göçükleri meydana geliyor. Bunların pek çoğunun nedeni, sağlam zemin üzerine yapılmamış ve kaliteli malzeme kullanılmamış olmasıdır.

Bina güçlendirme veya danışmanlık fiyatları hakkında bilgi alınız 0216 375 34 34

Daha az maliyetle daha fazla kazanç sağlamayı amaçlayan kişilerin yaptıkları binalar telafisiz kayıplara neden oluyor. İnsan hayatının tehlikeye girmesine sebep olan bu tarz durumlar için yapılabilecek en doğru çözüm, bina güçlendirmedir.

Bina güçlendirme söz konusu olduğunda çoğu kişinin aklına bina gücendirmenin kaç gün süreceği meselesi geliyor. Bunun için net bir sayı vermek mümkün değildir. Çünkü her bina güçlendirme bir projedir ve adeta yeni baştan bina yapılıyormuş gibi işlem yapılır.

Projenin detayları, güçlendirmenin ne kadar süreceğini belirler ve bu noktada ilk etken binanın büyüklüğü ve durumudur. Bazı binalarda güçlendirme için yapılacak uygulamalar daha az iken bazı binalarda çok daha fazla olabiliyor. Yine binanın büyüklüğü yapılacak işlemlerin zamanını, sayısını doğrudan etkilediği için bina güçlendirme süresi, binaların büyüklüğü yükseldikçe artıyor.

Çalışma Alanının Bina Güçlendirme Süresine Etkisi

Çalışma alanı da bina güçlendirme işlemlerinin süresini etkiler. Çünkü her yerde inşaat çalışması aynı hızda ilerlemez.

Kimi zaman şantiye alanları çok uzak olur ve buralarda personellerini konaklama imkânı olmazsa devreye yol süresi girer. Personellerin yolda geçirecekleri süre, işin ilerleyişini etkiler.

Kimi zaman şantiye alanında konaklama imkânı sağlanır. Bu durumda çalışmalar daha hızlı ilerler.

Zamanında Malzeme Tedarikinin Önemi

Bina güçlendirme çalışmalarında malzeme gerekir. Malzeme tedariki, işverenin kontrolünde olan bir uygulamadır. Malzeme tedarikinde sorun olursa işler yarım kalır, hatta durur.

Bu yüzden malzeme tedarikini sürekli kontrol etmek, istenen zamanda istenildiği kadar malzemeyi hazır bulundurmak güçlendirme çalışmalarının hızlı ilerlemesini sağlar.

Hızlı ve Kaliteli Bina Güçlendirme Firması

Bina güçlendirme çalışmalarının hızlı ilerlemesinde bir diğer etken iş birliği yapılan firmanın disiplini ve kalitesidir. Firma, alanında yetkin, tecrübe sahibi ve personelleri işinde özverili ise çalışmalar daha hızlı ilerler. Çünkü inşaat işi bir ekip işidir ve ekibin her birinin alanında uzmanlığı kadar birbirleriyle uyumlu olmaları da işin kalitesini etkiler.

Firmamız 35 yılı aşkın süredir bu alanda aktif görev yapmakta, çoğu yurt içi olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde projelerimiz tamamlanmış bulunmaktadır.

Hollanda’dan Rusya’ya 500’den fazla şantiyede başarılı çözümlere imza attık. Her biri alanında uzman, deneyim sahibi, işini özveriyle yapan bir kadroya sahibiz. Ekiplerimizin birbiriyle uyumlu çalışması, iş ahlakı ve disiplininden taviz vermemeleri bina güçlendirme çalışmalarımızın çok daha hızlı ilerleyip tamamlanmasını sağlıyor.

Bina güçlendirme çalışmalarında iş birliği yapacağınız firmanın altyapısı da çok önemlidir. Bugün teknoloji her alanda olduğu gibi inşaat alanında da yenilikler oluşturmuş, çok gelişmiş makinalar, iş makinaları ve ekipmanlar kullanıma sunulmuştur.

Teknolojiye direnmeyip klasik inşaat uygulamaları yerine modern donanımlarla çalışan firmalar iş sürelerini çok daha kısaltmakta, şantiyelerde işlerin çok daha hızlı ilerlemesini sağlamaktadır. Bu bakımdan firmamız sektörün en güçlü altyapıya sahip markalarından birisidir.

Zaten bugüne kadar tamamladığımız projelerin içinde devasa oteller, alışveriş merkezleri dahi bulunmakta, bütün bunlar modern makinalarımız ve ekipmanlarımız ile yapımı mümkün olmaktadır. Bu yüzden bina güçlendirme çalışmalarımızda da en gelişmiş makinalarımız arasında projemize en uygunlarını tahsis ediyoruz.

İşlerimizin kaliteli ve hızlı ilerlemesini sağlıyoruz. Tecrübe ve donanımlarımız ışığında bizden fazla şantiye yönetme imkanımız bulunuyor.

Bu yüzden de esnek çalışma takvimleri oluşturabiliyor, personellerimizi şantiyelerimiz arasında kaydırarak işlerimizin daha hızlı ilerlemesini sağlayabiliyoruz. Bütün bunlar sizlerin binalarınızın güçlendirme sürelerini en aza indirmektedir.

Bina Güçlendirme Yöntemlerinin Süreye Etkisi

Bina güçlendirme yapısal riskler taşıdığı için tecrübe ve bilgi gerektiren bir alandır. Bilinçsiz yapılan en ufak bir işlem, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Uygulanan yöntemler oldukça geniş olup yapının durumuna göre en sağlıklısı tercih edilir. Firmamız çalışmalarında şu bina güçlendirme yöntemlerini kullanmakta:

  • Yeni ve eski betonların kaynaştırılması,
  • Gömlek geçirme ya da mantolama,
  • Kolon mantolama,
  • Kanat ekleme,
  • Çelik mantolama,
  • Epoksi enjeksiyon,
  • Betonarme mantolama.

Betonarme binaların güçlendirilmesi sırasında çelik, beton ve karbon fiber (fiberbond) malzemeler kullanılıyor. Kolan güçlendirme sırasında kullanılacak malzemelerin her birinin avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Mesela eski bir betonarme yapı için tasarlanan kolonda çelik bir malzeme kullanmak avantajlı olurken bu eski betonun üzerini kaliteli bir betonla kaplamak son derece dezavantajlıdır.

Bu işlem ana gövde güçlendirilmediği için sadece yüzeysel bir makyaj özelliği kazanır. Çelik malzeme ise şekilde verme sorunları ile karşı karşıya bırakabilir.

Bina güçlendirmede kullanılan fiberbond uygulamalar bina güçlendirme yönetmeliğiyle onaylanan çözümlerdir. Karbon fiber, karbon ile reçine karışımı lifli elyaf bir malzeme olup kolona sarıldığında adeta çelik ile eşit oranda güçlendirme performansı sunar.

Üstelik karbon fiber uygulamalar, bina güçlendirme yöntemleri arasında en hızlı uygulanan güçlendirme çözümleridir. Bu sayede bina güçlendirme süreleri de hızlandırılmış olur.

Filiz ekimi ya da duvar ekimi adını verdiğimiz yöntemler düşük maliyetlidir. Bu yöntemde çelik ve demirden örülerek sistem inşa edilir.

Duvar ekim işlemi sonrasında beton delme, mantolama, iç ve dış cephe güçlendirmeleri, beton kesme işlemleri çok daha kolay yapılabilir. Firmamız bütün güçlendirme yöntemlerini başarıyla uygulayabilmekte ve projeye göre en sağlıklı yöntemi kullanabilmektedir. Yönteme göre de tadilat süresi değişmektedir.